Dopravní-nehoda_doporučení

25.5.2022

10 zásadních rad pro bezpečné řešení dopravní nehody – právní desatero:

1PRVNÍ POMOC:

V prvé řadě si nasaďte reflexní vestu, zabezpečte sebe a své blízké a poskytněte první pomoc zraněným, stejnou péči věnujte i označení nehody pomocí výstražného trojúhelníku, ať zamezíte nebezpečí kolize s projíždějícími vozidly. Pomoc hledejte na lince 155.

„Pamatujte, že neposkytnutí první pomoci může být klasifikováno jako trestný čin a potrestáno odnětím svobody až na pět let.“

2 – KDY NEVOLAT POLICII:

Policii není nutné volat, pokud jsou slněny všechny následující předpoklady:

„Pokud si nejste jistí, raději se obraťte na linku 155.“

3 – KDY VOLAT POLICII:

Policii volejte ke všem nehodám, které nesplňují předpoklady viz bod 2, zejména když dojde ke zranění, nebo máte-li podezření na budoucí projev zranění (bolesti hlavy nebo zad).

„Nechce-li druhý účastník nehody vyčkat příjezdu Policie, upozorněte ho, že tím porušuje svoji zákonnou povinnost a vystavuje se riziku právního postihu.“

4 – VŠE PEČLIVĚ ZDOKUMENTUJTE:

Téměř každý z nás dnes nosí v kapse chytrý telefon, využijte jej k pečlivě dokumentaci nehody. Ideální je pořídit nejen fotografie, ale i video, zdokumentujte i drobné detaily, jako malé stopy od krve nebo odpadlé kusy automobilu.

„S vozidlem je možné manipulovat, až když je zaznamenáno postavení vozidel při nehodě, a to nejlépe videozáznamem ze všech směrů. Pokud se jedná o vážnější nehodu, s vozidlem nemanipulujte a vyčkejte na příjezd policie.

5 – JAK VYPLNIT ZÁZNAM O NEHODĚ?:

Záznam o nehodě vyplňte vždy. A to i tehdy, když je k nehodě přivolána policie. Dbejte na to, aby všichni účastníci neopomenuli vyplnit: jméno, příjmení, adresu, telefonní číslo, údaje o vozidle (registrační značka, VIN, typ a barva). Údaje o vlastníkovi vozidla (jméno, bydliště, případně sídlo). Údaje o pojištění vozidla (číslo zelené karty, číslo pojistné smlouvy, název pojistitele, platnost zelené karty).

„Doporučujeme, aby viník do záznamu o nehodě výslovně napsal, že svou vinu uznává. Pokud viník nesouhlasí, volejte vždy policii.“

6 – NEPODEPISUJTE NIC, S ČÍM NESOUHLASÍTE:

Jestliže nesouhlasíte s popisem nehodového děje, případně s určením viny nebo máte o čemkoliv pochybnosti, nepodepisujte žádný dokument, který takové informace obsahuje. Máte právo poradit se s právním zástupcem.

„Jestliže měla nehoda svědky, vyžádejte si jejich kontaktní údaje. Svědectví účastníků je často klíčové pro hladký průběh odškodnění.“

7 – CO KDYŽ VINÍK NEHODY NESPOLUPRACUJE, NEBO UJEDE?:

Pokuste si zapamatovat alespoň výrobce a typ vozidla, barvu a SPZ, případně požádejte o pomoc svědky nehody. Následně vždy volejte policii a zkonzultujte další postup.

Pokud nehodu způsobí neznámý viník, obraťte se ihned na policii ČR.

„Řada úseků silniční komunikace je vybavena kamerami, které mohou poskytnout záznam nehody a informace o viníkovi.“

8 – ODMÍTNĚTE LOVCE NEHOD:

K nehodám často přijíždí „Asistenční“ vozidla, která nabízí svou pomoc. Pokud nemáte na asistenční službu dobré reference, s díky její služby odmítněte.

„Pokud je vaše vozidlo po nehodě či poruše nepojízdné a potřebuje odtah nebo opravu zavolejte na asistenční linku vaší pojišťovny, kterou naleznete na vaší zelené kartě.“

9 – JAK NAHLÁSIT POJISTNOU UDÁLOST?:

Pojistnou událost řešte vždy s odborníkem. Ten vám poradí, jak nejlépe pojistnou událost nahlásit pojišťovně a v jakém rozsahu můžete čerpat asistenční služby.

„Kontakt na svého osobního poradce mějte uložen ve svém telefonu 😊.“

10 – CO DĚLAT PŘI VÁŽNÉ DOPRAVNÍ NEHODĚ?:

Jakákoli nehoda se zraněním vyžaduje vždy asistenci specializovaného advokáta na vaší straně.

„V případě dopravní nehody se zraněním vždy volejte na číslo vašeho osobního poradce.“


Kontakt na PORADCE, pakliže požadujete osobní konzultaci:

ZDE klikněte 🙂


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *