Servisní list 4Q-2022
10.1.2023
„Souhrnný komentář k situaci na finančních trzích ke konci 4 Q-tálu roku 2022“
ÚVĚRY a BYDLENÍ
Máme za sebou velmi turbulentní rok.
Rok 2022 nezačal šťastně díky konfliktu na Ukrajině. Tento válečný konflikt „spolu“ roztočil spirálu inflace i všeobecného zdražování. Ve snaze brzdit inflaci Česká národní banka několikrát zvýšila svoji základní úrokovou sazbu, až na aktuálních 7 %. Sazby hypoték samozřejmě nezůstaly pozadu. V lednu 2022 jste si mohli pořídit hypotéku s průměrnou úrokovou sazbou 3,78 %, zatímco v polovině roku byla sazba úroku z hypoték již na 5,2 %.
Vzhledem ke stoupajícím úrokovým sazbám i cenám nemovitostí zájem o hypotéky v roce 2022 významně poklesl. Maxima zatím dosáhly sazby hypoték v srpnu 2022, kdy byla její průměrná hodnota 5,82 %. V současné době začaly úrokové sazby stagnují, dalo by se i říci, že mírně klesají.
Jaký je dlouhodobý vývoj úrokových sazeb hypoték? (úroková sazba je v % p. a.):
Graf_1: Zdroj ČNB
Jak se chovaly nemovitosti?
Hypoteční extrémy měly velký dopad na realitní trh. V médiích jsme slyšeli mnoho varování před prudkým zdražením úvěrů a koncem levných peněz. Na začátku roku se doslova z nemovitostí prodalo cokoliv – realitní kanceláře ani nestihly dát byt do inzerce – „a už byla nemovitost prodána“. Levné peníze ze začátku roku a hypoteční horečka vystupňovala poptávku po nemovitostech a tím způsobila růst cen nemovitostí. Ve druhé polovině roku však poptávka prudce klesla. Zvyšování úrokových sazeb a zdražování nemovitostí však trh s úvěry prudce ochladily.
Na podzim roku 2022 mnoho klientů nemůže prodat svou nemovitost ani za rozumnou cenu. Realitní kanceláře hlásí, že trh s nemovitostmi se doslova zastavil, a klienti stahovali své nemovitosti z inzerce.
Současná stagnace úrokových sazeb hypoték a pokles cen nemovitostí mají aktuálně „mírně“ pozitivní vliv na dosažitelnost vlastnického bydlení. Důkazem je pokles indexu dostupnosti bydlení, který na měsíční bázi monitoruje podíl měsíční splátky a čistého příjmu české domácnosti viz. přiložený graf.
Graf_2: Zdroj RealityCechy.cz
SPOŘENÍ a INVESTOVÁNÍ
Rok 2022 byl velmi turbulentní také ve spořeních. Inflace v Eurozóně překročila rekordních 10 %. V ČR to bylo 18 %. Hlavním nástrojem centrálních bank vůči inflaci jsou úrokové sazby. Tak jak mají úroky centrálních bank vliv na naše nemovitosti, mají také vliv na investování.
Těžký rok – velké příležitosti.
Obrat nastal na přelomu let 2021/2022. Nebývale vysoká inflace přinutila centrální banky jednat. Americký FED a později i Evropská ECB (ECB otálela se zvyšováním úroků, protože to způsobí zdražení financování dluhů Evropských zemí) přistoupily k agresivnímu zvyšování sazeb. Prudké zvýšení úroků způsobilo, že poklesly jak akciové, tak i dluhopisové indexy. Důvodem je, že vysoké úroky dusí ekonomiku. Firmám se prodražuje financování, komplikuje se tím podnikání. Poklesy na trzích jsou zajisté příležitostí. Dluhopisy i akcie se stávají velmi atraktivními. Každý nákup je pro nás nákupem se slevou.
Jak se dařilo našemu portfoliu?
- Souhrnný popis našeho portfolia (dlouhodobá investiční strategie): BASE_PORTFOLIO_CZ
Ani my jsme se v našem portfoliu nevyhnuli poklesu. Portfolio ve vahách 80:20 v roce 2022 skončilo v poklesu -13 %. Z historie však víme, že po poklesech následuje oživení, tedy pro investory jsou poklesy příležitostí k levným nákupům.
Graf_3: Vývoj hodnoty portfolia 80:20 v EUR za rok 2022; zdroj: justETF.co
Kdy se trhy vrátí k růstu?
Jedním z hlavních iniciátorů kapitálových poklesů bylo zvyšování úrokových sazeb, naopak snižování sazeb je velkým stimulem pro „odražení se ode dna“. Všeobecným inflačním cílem centrálních bank je inflace na úrovni 2 % (p. a.). Tam i centrální banky svými opatřeními míří. Kdy toho dosáhneme? Nuže vedle špatných zpráv už pomalu začínáme dostávat i ty dobré. V USA i EU se inflace pomalu dostává pod kontrolu a ke konci roku 2022 se podařilo inflaci snížit.
Při poklesech v roce 2022 nejvíce utrpěly růstové technologické tituly. Když se trhy odrazí ode dna, je předpoklad, že tyto naopak nejvíce vyrostou. Podle 80 % analytiků Bloomberg skončí rok 2023 v růstu.
Historie finančních trhů nám říká, že akcie i dluhopisy po propadech zase rostou, otázkou je kdy se trhy obrátí vzhůru? Chytřejší, než hledání odpovědi na tuto otázku je pohled na náš investiční horizont.
Držíme se cíle a poklesy využíváme k levnějším nákupům.
Začněme šetřit, spořit, pravidelně investovat, … není na co čekat.
Nyní je v ČR krátkodobá úroková sazba na nejvyšší úrovni od roku 1999.
Máme vůči úvěrům nejpřísnější měnovou politiku za posledních více než 20 let, je to ideální období pro vklady a spoření.
Kontakt na PORADCE: