Inflace ukrajuje na úsporách

17.10.2022

„Stručný komentář k aktuální situaci na finančních trzích ke konci 3 Q-tálu roku 2022“

Inflace ukrajuje na našich úsporách, aktuální stav inflace = 18 % (inflace před 3 měsíci = 16 %; před 6 měsíci = 11,1 %; před 1 rokem = 4,1 %; před 5 roky = 2,5 %; před 10 roky = 3,3 %).

Při aktuální výši inflace tak finanční částka 100 000 Kč na běžných účtech ztratí za jediný rok hodnotu 18 000 Kč a za 5 let nám na běžném účtu zůstane pouze 43 711 Kč v reálné hodnotě.

Česká koruna & Americký dolar
Americký dolar za poslední rok posílil vůči české koruně o 12,1 %. Kdo má aktiva v americkém dolaru, ten aktuálně těží z posilování dolaru a dosahuje tak pro sebe vyššího výnosu. Prostřednictvím posilujícího dolaru nejsou pro českého investora poklesy na akciovém trhu tak výrazné.
Za poslední rok klesly světové akciové trhy v dolaru o 15,5 %, ale pro českého investora je to díky posílení dolaru pokles „jen“ o 3,9 % v české koruně.

Jak se dařilo našemu investičnímu portfoliu (CZ) „BASE“
Hlavním hybatelem trhů v letošním roce jsou centrální banky. Americký FED i Evropská ECB zvedají úrokové sazby, což způsobuje pokles dynamických, ale i konzervativních portfolií. Obě centrální banky naznačily, že budou ve zvyšování sazeb pokračovat, dokud nedostanou inflaci pod kontrolu, a to i za cenu, že tímto přispějí k hospodářské recesi. Trhy nato zareagovaly prudkými poklesy.

Graf: Výnos portfolia „BASE“ od začátku roku 2022 v EUR, zdroj: morningstar.com

 

Od počátku roku 2022 je naše investiční portfolio v poklesu -10,7 % (za posledních 12 měsíců je to -2,3 %). Pro nás je však podstatný dlouhodobý pohled. Víme, že trhy se chovají cyklicky, období růstů jsou následovány poklesy a nejhorší roky jsou následovány léty s velkými výnosy. Pro dlouhodobého investora jsou poklesy příležitostí pro levné nákupy. Podle metodiky MORNINGSTAR se nyní akcie prodávají s cenou 20 % pod jejich férovou hodnotou a my tedy nakupujeme s 20 % slevou. Nadále tedy platí, že poklesy využíváme k navýšení vkladů do spoření nebo k mimořádným vkladům – ty budou mít z dlouhodobého pohledu nejvyšší výnosy.
I nadále doporučujeme pro dlouhodobé cíle (10 a více let) pravidelné i jednorázové investice pokračovat v akciových strategiích dle předem dohodnutého investičního plánu.

ÚVĚRY & BYDLENÍ

ČNB, zdroje: cnb.cz

„Vývoj inflace ve třetím čtvrtletí signalizuje možnost kulminace cenového růstu. V dalším období bude ovlivňovat zmírnění dynamiky produkčních nákladů i pokles kupní síly domácností a stabilizující vliv předchozího zpřísnění měnové politiky přispívajícího ke zchlazení domácí poptávky. Podle prognózy trend poklesu inflace vlivem uvedených faktorů dále zesílí v průběhu příštího roku.“

Růst cen nemovitostí

Letos zaznamenává realitní trh nižší prodeje, což je dáno celkovou ekonomickou situací a částečně i obavami investorů o návratnost svých investic. Největší vliv má ovšem nedostupnost hypoték. Přestože zájem o pořízení bytu např. v Praze nadále přetrvává, řada klientů na hypotéku dnes vůbec nedosáhne nebo vyčkává až se úroky opět sníží.

Růst nabídkových cen nových pražských bytů letos v květnu a v červnu mírně zpomalil.

Vývoj cen nemovitostí může do budoucna ovlivnit současná výše hypoték a také i cena energií, které ovlivňují kupní sílu obyvatel. Bytová výstavba dostane z vysokou pravděpodobností tvrdý náraz, developerské projekty nebude snadné prodávat.

Pozastavení růstu úrokových sazeb má tedy dopad na úročení hypoték. I zde se růst úrokové sazby na hypotečních úvěrech mírně pozastavil. HYPOINDEX jenž měří úrokové sazby nově poskytovaných úvěrů zaznamenal pokles.

Hypotéku i při současných vyšších úrokových sazbách kolem 6 % v porovnání s 18 % inflací můžeme z jistého pohledu stále považovat za „dobrý dluh“, na kterém máme záporné úročení 12 %.


Kontakt na PORADCE:

ZDE klikněte 🙂


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *