Investiční ZPRAVODAJ 2Q-2025

11.7.2025

ÚVĚRY & BYDLENÍ

Hypoteční sazby mírně klesají již pět měsíců v řadě. 🏘️

Vývoj úrokových sazeb 2025?

Průměrná sazba hypoték klesla v červnu na 4,69 %. Oproti květnu jde o drobný posun o dva bazické body. Pokles pokračuje již pátým měsícem v řadě.

Co pokles sazeb znamená v praxi?

Například u hypotéky ve výši 5 milionů korun se splatností 30 let by měsíční splátka při aktuální sazbě 4,69 % činila přibližně 25 902 korun. Oproti květnové hodnotě jde o úsporu o pouhých 60 korun. K výraznějším změnám by došlo až při snížení sazby o celý procentní bod, což by měsíční splátku snížilo na přibližně 22 986 korun.

Co všechno může ovlivnit výši úrokové sazby?

Mnohé banky poskytují klientům slevy, pokud splní předem stanovené podmínky, například sjednají životní pojištění nebo aktivně využívají účet v dané bance. Některé banky navíc zvýhodňují financování nemovitostí s vyšší energetickou efektivitou. Pokud pořizujete byt nebo dům s energetickým štítkem A nebo B, může vám to zajistit nižší úrok. Výhodnější sazbu získají také ti, kteří si půjčují maximálně do 80 % hodnoty zastavované nemovitosti, tzv. LTV. Platí tedy, že čím nižší částku si klient vůči hodnotě nemovitosti půjčuje, tím příznivější podmínky může získat. Vhodná strategie při výběru výše úvěru i jeho parametrů může mít vliv na výši měsíční splátky i celkové náklady.

„Sleva na sazbě může být na první pohled nenápadná, ale v součtu úroků za celou dobu splácení jde často o výrazné částky.

 

SPOŘENÍ & INVESTOVÁNÍ

INVESTOVÁNÍ: 💱

AKCIOVÉ trhy 🚀 Korekce na trzích máme za sebou.

První čtvrtletí se neslo ve znamení prudkých poklesů, a to především kvůli clům, která měly USA uvalit téměř na každého. Jak se situace vyvíjela ve 2. čtvrtletí?

Trhy byly nejvíce ohroženy cly vyhlášenými proti Číně, a to kvůli extrémně silným obchodním vazbám se Spojenými státy a s celým rozvinutým světem. Viděli jsme několik kol vzájemného zvyšování tarifů ze strany USA a Číny, dokud nebylo rozhodnutí o clech odloženo o 90 dní. Nakonec budou cla pravděpodobně z velké části a v tichosti zrušena.

Pokles akciových indexů od svého vrcholu v roce 2025 dosáhl – 18 % v případě SP500, v případě technologického indexu NASDAQ to bylo – 22 %. Propad trval velmi krátkou dobu a došlo k dalšímu extrémně rychlému oživení tvaru „V“ – („písmeno V na grafu“ – prudký propad, prudké zotavení). Trhy našly své dno 7. dubna 2025 a poté se prudce odrazily směrem vzhůru poté, co bylo oznámeno 90-ti denní odklad cel.

Geopolitika a investice

Současný konflikt mezi Izraelem a Iránem by mohl (a může) být velkým rizikem, zejména pro energetický sektor. Do této krátké války se zapojily i Spojené státy, což by také mohlo znamenat eskalaci nad regionální úroveň. Jedním z důsledků této války mohlo být narušení energetické infrastruktury na Středním východě nebo blokáda Hormuzského průlivu. Obavy z energetické krize se však nenaplnily a konflikt skončil po 12 dnech příměřím. Akciové trhy v souvislosti s tímto konfliktem nezaznamenaly žádný výrazný pokles. Existuje však důvod se domnívat, že příměří nebude trvat dlouho a konflikt nakonec znovu vzplane.

FED a úrokové sazby

V USA jsme již dlouho očekávali snížení úrokových sazeb. Na rozdíl od Evropské centrální banky americký Fed se snižováním sazeb nespěchá. Současná míra nezaměstnanosti v USA je 4,5 %, což je výrazně více než v EU. Stále platí, že vysoké sazby dusí ekonomiku a komplikují podnikání, ale FED nechce sazby snižovat kvůli obavám z opětovného nárůstu inflace. Proti snižování sazeb působí i nepředvídatelnost americké administrativy. Fed by však mohl začít snižovat sazby na konci roku 2025, což by mohlo být pro americké trhy silným růstovým impulsem.

Inflace v ČR za 05/2025 = 2,4 % a aktuální 2T REPO sazba = 3,5 %.

 

Trhy se zotavily, USD bohužel NE.

Americký akciový index SP500 se již zotavil na původní úroveň 02/2025 a dokonce dosáhl nových historických maxim. USD však oslabil a jeho oslabování pokračuje. Proč dolar klesl? Investoři nemají rádi nejistotu. Nevyzpytatelnost americké administrativy, náhlé změny v rozhodnutích a strategie typu „každý den oznamujeme světu novou myšlenku“ dolaru nepomáhá. Na druhou stranu slabý dolar pomáhá americké ekonomice – protože pro americké producenty znamená levný vývoz. Během roku 2025 se kurz EUR/USD pohyboval v rozmezí od 1,02 % do současných 1,18 %, což znamená opravdu výrazné oslabení o zhruba 16 %.

 

Jak se dařilo našemu investičnímu portfoliu? 📊

Od začátku roku 2025 je naše portfolio v poklesu – 7 %, za 12 měsíců je to + 3,6 %, za poslední 3 roky je to + 38 %.

Obrázek 1. Výnos portfolia BASE (vklad 1000 EUR za 12 měsíců) v poměru 80:20 (akcie : dluhopisy); zdroj: justETF.com

 

Co je AKTUÁLNĚ důležité vědět? 📈 📉

Jak bude vypadat druhá část roku 2025? Otazníky nad tarify nebyly dosud vyřešeny. Myslíme si, že americká vláda bude i nadále způsobovat nestabilitu. Co je ale pro nás důležité: poklesy jsou investiční příležitostí, takže každý, kdo nakoupil během poklesů, se nyní těší pěknému zhodnocení. Teoretická úvaha; pokud 7. dubna 2025 se někomu podařilo nakoupit index SP500 přesně na dně „snížení tarifu“; tento vklad by již k dnešnímu dni zhodnotil o více než 20 % (v USD).

Závěrem: ✊🏻

Trhy se zotavily, ale USD zůstal slabý a my připouštíme možnost, že ještě nemusel najít své dno. To na jednu stranu znamená dočasný pokles hodnoty našeho portfolia, ale na druhou stranu to přináší naše další levné nákupy. A tak zůstává pravdou, že každý nový vklad v CZK do spoření je „NÁKUP se SLEVOU“.


Kontakt na PORADCE:

ZDE klikněte 🙂


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště