Servisní list 2Q-2023

10.7.2023

ÚVĚRY & BYDLENÍ

Aktuální míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného ročního indexu spotřebitelských cen je k polovině června na úrovni 15,8 %. Rostoucí ceny se tak přímo promítají v cenách energií, stavebních nákladů, nájemného a ty ovlivňují oblast průmyslových, kancelářských i rezidenčních nemovitostí. Zejména v posledních dvou letech se tempo růstu cen zrychlilo, přičemž ceny pražských bytů tlačí celorepublikový průměr vzhůru.

Průměrná cena bytů je ve srovnání s průměrnou cenou 9 let nazpět s mírně klesajícím trendem růstu za poslední 3 čtvrtletí. Tržní podmínky začínají nasvědčovat oživení trhu s upravenými podmínkami čerpání hypoték, novelou stavebního zákona a cenami upravujícími se na základě vývoje v poslední době.

Blíží se tedy doufejme období, kdy by domácnosti měly místo spoření hledat v Česku tak oblíbené vlastní bydlení. Vývoj tržních podmínek začíná postupně nasvědčovat zlomu dlouhodobě nevýhodné situace k pořízení vlastní nemovitosti, což by mohlo v konečném důsledku přispět státnímu HDP.

Jak se budou vyvíjet úrokové sazby v nejbližším období? 🧮

Hypoteční sazby nečekají v letošním roce výraznější změny. U hypotečních sazeb čekáme spíše stagnaci s jen mírnými výkyvy spojenými s konkurenčním bojem bank a vyhlašováním a ukončováním různých akčních nabídek. A pokud se naplní předpověď představitelů ČNB, pak by k nějakému snížení úrokových sazeb mohlo dojít až na konci roku 2023.

Jak dál s nemovitostmi?  🏚️

Aktuální cenové propady na realitním trhu v ČR (propady jsou lokálně různé) přitáhly jednu z nejsilnějších poptávkových vln za poslední roky. Transakcí je nyní stejně jako například před rokem, a dokonce o dvě třetiny více než předloni. A to znamená jediné – ceny se začnou velice brzy obracet, což už se na mnoha místech stalo. Tu hlavní otázku však zatím zodpovědět nelze. Jestli se jedná o nový normál anebo se jen otevírá zhruba půlroční okno, kdy bude nabídka a poptávka opět ve shodě, to napoví až začátek podzimu.


SPOŘENÍ & INVESTOVÁNÍ

Od začátku roku 2022 vidíme na trzích nejistotu. Banky bojují s inflací zvyšováním úrokových sazeb, tato skutečnost má negativní dopad na akcie i na dluhopisy.

Jak se vyvíjí situace v první polovině letošního roku? 📺

Z USA přichází dobrá zpráva – podařilo se snížit inflaci na 4 % (což je nejnižší úroveň od května 2021). Pravděpodobnost, že americká centrální banka FED ukončí zvyšování úrokových sazeb se zvyšuje. Máme-li ale ještě před sebou zvedání sazeb, už to bude asi jen o malý kousek. Další zasedání FED bude koncem července 2023, a předpoklad je takový, že se úrokové sazby ještě zvýší o 0,25 %. Bude to poslední zvedání sazeb? Pokud přijdou pozitivní čísla z inflace, tak asi ano, necháme se překvapit.

Dokázali jsme využít poklesů na trhu? 📉

V posledních SERVISNÍCH ZPRÁVÁCH jsme vám doporučovali nakupovat se slevou, využívat poklesy na trzích a ti co jste nás poslouchali již zajisté registrujete své zisky. Po 10-ti měsících poklesů na trzích v roce 2022 vidíme aktuálně zotavování. Globální akciový index (nosný fond v našem portfoliu BASE) od svého lokálního dna v říjnu 2022 vyrostl o 25 %. (v USD). Pokud jste udělali mimořádný vklad/nákup MSCI World v říjnu 2022 – dnes jste v zisku 25 %.

Od začátku aktuálních poklesů (přelom roku 2021/2022) jsme vám doporučovali mimořádné vklady do vašich spoření. Když někdo udělal mimořádný vklad na dně aktuálních poklesů – v říjnu 2022, nyní by již vykazoval zisk 10 %.

Náš přístup k investování zůstává neoblomně stejný – cílem je růst majetku a ochrana majetku; pravidelným investováním využíváme poklesy na trhu, což nám dlouhodobě navyšuje výnosy.

SHRNUTÍ a naše oblíbená otázka:

☝🏻 Kdy je správný čas k zahájení pravidelného spoření?

Odpověď / napovíme vám ✌🏻: Ceny akcií jsou stále pod jejich férovou hodnotou, …nejlepší čas je tedy nyní 🎯.

Link: https://umd.cz/sporeni-a-investovani/

Jak se dařilo našemu investičnímu portfoliu? 📊

Od začátku roku 2023 je naše hlavní investiční portfolio „BASE“ v růstovém trendu, portfolio v poměru 80 % akcií a 20 % dluhopisů si připsalo výnos +10 %. Za posledních 36 měsíců je toto portfolio v zisku + 35 %.

Obrázek 1. Výnos portfolia BASE 80:20 od začátku roku 2023 v EUR: +10 %; zdroj: justETF.com

Souhrnný popis našeho portfolia (dlouhodobá investiční strategie):  BASE_PORTFOLIO_CZ

Přišel konečně růstový trend na trzích? 📈

Postupný pokles inflace a zastavení růstu úrokových sazeb pravděpodobně nastartuje růstový trend. Statisticky v historii vidíme pravděpodobnost, že po ukončení růstu úrokových sazeb a při následujícím poklesu přijde pozitivní období pro trhy. Faktem je, že se již trhy ze svých poklesů do jisté míry zotavily. Pro dlouhodobého investora přichází odměna, v období poklesů nakupoval se slevou a nyní může začít pomalu a jistě sledovat na svých účtech svá správná investiční rozhodnutí z období, kdy trhy byly v poklesu a on „zodpovědný a nebojácný“ dlouhodobý investor stále nakupoval dle předem připraveného & dohodnutého scénáře.

Všechny INVESTIČNÍ účty na jednom místě. Máte více investičních účtů u více obchodních partnerů? Je zde pro Vás dobrá zpráva 🎯; naše SLUŽBA & mobilní aplikace inŠanon se transformovala a s novým názvem UFO“ (zkratka – Univerzální finanční organizér) Vám přináší jednu podstatnou 💥 NOVINKU 💥; UFO vám zobrazí přehledně zůstatky a statistiky všech Vašich investičních účtů, a to vše na jednom místě.

Všechny investiční účty, které jsme sjednali společně.

Aktuálně zobrazujeme účty od investičních partnerů:

*EIC (ETF); *CONSEQ IS, v zobrazení již brzy také *INVESTIKA IS, a další budou následovat.

Link na „získej své UFO“ (Promo kód agenta = Z0097): https://ufoapp.cz

Spoříte zodpovědně & efektivně? … My pro naše klienty využíváme mimo jiné také velmi efektivní fondy ETF 🏁.

Spoření vám tedy i nadále doporučujeme NE odkládat.


Kontakt na PORADCE:

ZDE klikněte 🙂


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *