Servisní list 1Q-2023

5.4.2023

„Souhrnný komentář k situaci na finančních trzích ke konci 1 Q-tálu roku 2023“

ÚVĚRY a BYDLENÍ

Krachují banky, máme důvod k obavám?

Nedávno ve světě zkrachovalo několik velkých bank. V USA to byla hlavně SVB – Silicon Valley Bank. V Evropě padl Švýcarský bankovní klenot, banka Credit Suisse, banka s historií 150 let, banka která byla dlouhodobě spojována s finanční stabilitou a byla tedy považována za „bezpečný finanční přístav“.

 Co to pro nás znamená? Máme si dělat obavy?

V letech 2008 / 2009 jsme zažili hypoteční krizi. Banky čelily systémovému riziku, vyplývajícímu z toxických cenných papírů (hypotečních zástavních listů), které držely v obrovských objemech. Propad hodnoty těchto papírů způsobil problémy a kolaps mnoha bank v USA, a toto se promítlo též do celého světa včetně Evropy.

Aktuálně banky v USA ani v Evropě nečelí takovému riziku jako tomu bylo ve zmiňované hypoteční krizi.

Ještě důležitější je však sdělení, že centrální banky – hlavně Americký FED a Evropská ECB jsou jednoznačně odhodlány postavit se za banky, které se dostaly do problémů, a to tak, že jim dodají potřebnou likviditu – a ochrání tak vklady střadatelů. Toto se již událo v případě zkrachovalých SVB a Credit Suisse. Když mluvíme o bankách, nemyslíme si, že je všem problémům konec (v německé Deutsche Bank nevěstí žádné dobré vyhlídky), ale bankovní krizi neočekáváme.

Vklady v bankách?

Jsou naše vklady v bezpečí? Obecně platí, že když klienti začnou prudce vybírat své bankovní vklady, položí téměř jakoukoliv banku. V takových případech musí zasáhnout centrální banka, proto je její role zásadní a nepostradatelná.

Věříme, že scénář z roku 2008 / 2009 neuvidíme znovu. V době vysokých úrokových sazeb se firmám žije bezesporu obtížněji – a některé firmy to „neustojí“ a zkrachují; i krachy firem však oživí akciové trhy. Pro nás je velmi důležité, že banky v ČR jsou zdravé i dle sdělení ČNB, lze tedy bankovní sektor v ČR považovat za sektor pro nás stabilní.

Stále však platí PRAVIDLO, že v bance nedoporučujeme držet vklady nad 100.000 EUR (alikvót cca 2,5 mil. Kč), je rozumnější větší vklady zhodnocovat také vhodným investičním portfoliem. Doplnění PRAVIDLA: nedoporučujeme držet v bance částku větší, než zamýšlíme použít v krátké době (např. do 2 let). Peníze, které neinvestujeme vhodným způsobem jsou nyní pod vlivem výrazné inflace a ztrácejí každým dnem na své reálné hodnotě.

Pokud zamýšlíme krátké investice do limitu uvedeného PRAVIDLA, lze aktuálně stále uzavřít termínované a spořící účty s garantovanou sazbou 6 a více %. Alternativou jsou též investice do tzv. repo-fondů, které participují na aktuálních repo sazbách v ČR.

Hypotéka v ČR?

Trh s hypotékami je zamrzlý už několik měsíců v řadě, což potvrdila i nedávná statistika České bankovní asociace: v únoru 2023 činil meziroční propad bezmála 70 %. Banky tak z tohoto pohledu nezažívají zrovna nejlepší časy. Přitom ještě před rokem a půl nestíhaly úvěry na pobočkách vyřizovat. Za výrazným poklesem zájmu stojí do jisté míry vysoká inflace, hlavním důvodem jsou ale vysoké úrokové sazby. Hypotéky se nyní prodávají s úrokovou sazbou okolo šesti procent a jsou tak na nejvyšších hodnotách za posledních 20 let. Bankovní odborníci hovoří i takto: „Během následujících zhruba tří let by se sazby mohly dostat pozvolným tempem klidně do intervalu mezi čtyřmi a pěti procenty.“


SPOŘENÍ a INVESTOVÁNÍ

Víme, že hlavním hybatelem akciových a dluhopisových trhů jsou úrokové sazby centrálních bank (Americký FED a Evropská ECB, v případě ČR též bereme v potaz systémová rozhodnutí ČNB). Tyto centrální banky v boji proti inflaci prudce zvedly úrokové sazby. Sazby musí zůstat vysoké dostatečně dlouhou dobu na to, aby svůj efekt přenesly na trhy a snížily tak inflaci. Opatření však způsobují velké problémy v podnikání. Tyto problémy by mohly být paradoxně i užitečné, protože mohou přimět centrální banky otočit politiku a začít snižovat úroky a to rychlejším tempem.

Krachů velkých firem či bank se neobáváme. Ve světě, a hlavně v USA jsou tisíce bank, a když budou jejich problémy pokračovat, tak pravděpodobně uvidíme pád těch menších a posílení/přesun vkladů směrem k těm velkým.

Jak se dařilo našemu investičnímu portfoliu?

Od začátku roku 2023 je naše portfolio v růstu, v poměru 80 % akcií a 20 % dluhopisů si připsalo výnos +4.7 %.

Za posledních 12 měsíců je v poklesu – 6.3 %, a za posledních 36 měsíců je v zisku + 42 %.

Ani my jsme se v našem portfoliu nevyhnuli poklesu. Portfolio ve vahách 80:20 v roce 2022 skončilo v poklesu -13 %. Z historie však víme, že po poklesech následuje oživení, tedy pro investory jsou poklesy příležitostí k levným nákupům.

Obr. 1. Výnos portfolia BASE 80:20 od začátku roku 2023 v EUR: +4,7 % (zdroj: justETF.com)

 

Vrátily se trhy k dlouhodobému růstu?

První kvartál 2023 přinesl zhodnocení o téměř 5 %. Přišel už čas na dlouhodobý růst? Nemyslíme si, že je všem špatným zprávám konec. „Kostlivců ve skříni“ (jako bylo např. Credit Suisse) zřejmě ještě několik zůstalo, a čištění ekonomiky bude pravděpodobně postupně pokračovat. Navzdory všem smíšeným informacím a výkyvům na trzích říkáme, že z dlouhodobého pohledu je tato situace pro nás příznivá. Hodnota AKCIÍ je na úrovni 90 % jejich férové ceny, jinými slovy řečeno, AKCIE se prodávají aktuálně s 10% slevou.

Dluhopisy již investorům poskytují atraktivní výnosy, navíc se začínáme těšit na klesání úrokových sazeb (v USA by měl nastat obrat v úrokových sazbách v průběhu letošního roku), a to pro dluhopisy bude znamenat jízdu na „růstové vlně“.

Spoření vám tedy doporučujeme NE odkládat.


Kontakt na PORADCE:

ZDE klikněte 🙂


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *