Akciové trhy klesají – je čas k obavám?

2.6.2022

„Stručný komentář k aktuální situaci na akciových trzích“

Období poklesů na trzích jsou běžné a patří k investování stejně jako období růstu. Po delším období růstu přijde pokles a poté zase zotavení. Medvědí trh (pokles o 20%) v průměru přichází asi jednou za 6 let. Proč letos trhy klesají? Podívejme se na hlavní důvody:

Jak vypadá dnešní situace na grafu? Globální akciový index od začátku roku klesl o cca 17%.

Od začátku roku je tedy akciový index v poklesu. Jak je to ale z dlouhodobého pohledu? V historii 10 let vypadá akciový index takto (nárůst o 173%):

Na grafu vidíme poklesy v roce 2015, 2019, 2020, 2022. Po všech poklesech v minulosti přišlo zotavení, stejně to bude i v tomto případě.

Kdy se tento trend změní a trhy začnou zase růst?

Odpověď na tuto otázku není pro nás prioritní. Podstatné je, že dodržujeme náš investiční horizont a proto z dlouhodobého hlediska poklesy nejsou problém.

Naopak vnímáme je jako příležitost k nákupu.

Nakupujeme se slevou.

Dlouhodobý investor (na rozdíl od krátkodobého spekulanta) se na poklesy dívá jako na příležitost. Poklesy na trhu nám přinášejí možnost „nakupovat levně“ a přinášejí příležitost k mimořádným vkladům, rovněž jsou vhodným časem pro nastartování nového dlouhodobého spoření.

Z poklesů na trzích tedy nemáme obavy. Máme v obchodní (poradenské) nabídce široce diverzifikované portfolio, dodržujeme náš investiční horizont, a současnou situaci využíváme pro mimořádné nákupy, čímž dosahujeme dlouhodobě vyšších výnosů.


Kontakt na PORADCE, pakliže vyžadujete osobní konzultaci:

ZDE klikněte 🙂


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *