Práce v důchodu
26.5.2017
ODCHÁZÍTE DO DŮCHODU A CHCETE DÁLE PRACOVAT?
JAK to ale provést? Vyplatí se Vám to?
Zákon o důchodovém pojištění nabízí každému z nás celkem tři možnosti, jak pokračovat ve výdělečné činnosti i po vzniku nároku na starobní důchod. Jedná se o tzv. „přesluhování“, „poloviční přesluhování“ nebo souběh výdělečné činnosti a výplaty plného starobního důchodu. Pojďme se na jednotlivé možnosti detailněji podívat:
Přesluhování
Přesluhování je varianta, kdy vykonáváte i nadále výdělečnou činnost a přitom nepobíráte starobní důchod. Stát to ocení tím, že vám za každých 90 kalendářních dnů této výdělečné činnosti zvýší procentní výměru důchodu o 1,5% výpočtového základu. V případě, že vám bude do získání dalšího roku pojištění scházet méně než 90 dnů započtou se tyto dny při přesluhování do celkové doby pojištění, a tím získáte rok pojištění navíc. To bude mít pozitivní vliv na celkovou výši vypočteného důchodu.
Poloviční přesluhování
Toto je varianta, kdy vykonáváte výdělečnou činnost a přitom si necháváte vyplácet 50% starobního důchodu. V tomto případě to stát ocení tím, že vám zvýší procentní výměru důchodu o 1,5% výpočtového základu a to za každých 180 kalendářních dnů této výdělečné činnosti.
Výdělečná činnost + plný důchod
V tomto případě vykonáváte výdělečnou činnost a přitom si necháváte vyplácet starobní důchod v plné výši. I v tomto případě stát vaši snahu ocení, a to tím, že vám za každých 360 kalendářních dnů této výdělečné činnosti zvýší procentní výměru starobního důchodu o 0,4% výpočtového základu.
Více informací naleznete v článku a to včetně příkladů: odkaz
Nezapomeňte, že lze spořit nebo chcete-li „přispořit si“ na starobní penzi i jinak 🙂
… kontakt pro konzultaci možností Zde 🙂