Kouzlo pravidelných investic

30.4.2020

Aneb, jak funguje složené úročení?

Ukažme si to trochu jinak a to na příkladu:

Dva investiční kamarádi:
Dva kamarádi – Milan a Petr. Milan začne investovat dnes a 10 let bude měsíčně vkládat 2 000 Kč do akciového fondu, který se zhodnocuje v průměru o šest procent ročně. Petr místo toho peníze utrácí. Za deset let činí hodnota Milanovy investice již 328 tisíc Kč a to zainvestoval pouze 240 tisíc Kč. Petr nemá nic, a když to vidí, začne také investovat – 2 000 měsíčně, a to dokonce po dobu 20 let, tedy dvojnásobně déle. Jeho celková investice bude 480 tisíc Kč. Protože Milan potřebuje peníze na pravidelné investování využít jinde, investovat přestane, dosavadní sumu ale ve fondu ponechá, aby se dále úročila. Kdo z kamarádů bude mít na konci investičního období více (Kč na účtu)?
Instinktivně bychom možná odpověděli, že Petr, protože přeci zainvestoval celkem 480 tisíc Kč a Milan pouze 240 tisíc Kč. Ale to je chyba a neznalost kouzla a síly složeného úročení
Protože Milan začal s pravidelnou investicí dříve, tak díky složenému úročení bude mít na konci svého investování celkem 1 084 000 Kč a Petr pouze 924 000 Kč. Milan tedy vydělá o 160 tisíc Kč více než Petr, a přitom jeho původní investice byla pouze 240 tisíc Kč, a ne 480 tisíc Kč jako v případě Petra.


Co z toho tedy vyplývá?
  • Ten, kdo začne s pravidelnou investicí později, sám sebe ochuzuje.
  • Proto bychom s pravidelnou investicí neměli otálet a začít co nejdříve.
Ne nadarmo se říká, že halíře dělají talíře.

Investovat lze i po stokorunách. Kontakt pro plánované PRAVIDELNÉ INVESTICE: ZDE klikněte 🙂


Odkaz na zdroj: článek


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *