Ekonomika penzijního věku?

9.5.2019

Kdo se jak budeme mít v penzi?, tedy jinak řečeno ve starobním důchodu?

Záleží jen a pouze na nás?!

ZDE čtyři otazníky (jak jste na to VY?):

Nadměrně utrácíme?
Ve 20. a 30. letech života zapomínáme na zadní vrátka. Důchod se zdá být příliš daleko. Nicméně, aktuální témata jako vlastní bydlení, děti, vzdělání apod. také něco stojí. Pokud si už v prvním zaměstnání nevypěstujeme návyk „odkládat si peníze bokem“, těžko se to později naučíme. V době, kdy již rostou naše náklady na zdravotní péči o cca 50 %, důchod začíná být „reálnou hrozbou“, naše napjaté rodinné rozpočty se na spoření si na důchod nedívají příliš nadšeně. Žádný z milionářů nezbohatl přes noc, ale systematicky pracoval se svými penězi tak, aby peníze postupně pracovali pro něj. Každá odložená koupě nového mobilu, notebooku, dovolené apod. se Vám v budoucnosti vrátí i s úroky.
Šetříme na nesprávném místě?
Averze k riziku velí ukládat si peníze na důchod NEJEN na produkty nabízející „jistoty“, ať už jde o stavební spoření, spořicí účty či důchodové spoření. Nicméně samostatně jsou  tyto produkty nevhodné k dlouhodobému uložení peněz, Vaše úspory na nich jen o něco málo překonají inflaci. Vy své peníze na důchod potřebujete zhodnocovat výrazně nad úroveň inflace. U spoření na důchod platí hned několik úměr. Čím dříve začnete, tím menší částku si můžete dávat stranou. Čím vyšší bude výnos z Vašich úspor, tím méně si můžete odkládat stranou. Zajímejme se o investiční strategie, které Vám na dlouhodobém horizontu (desítky let) nabízí zajímavé zhodnocení.
Nediverzifikujeme?
Chytré rozložení volných prostředků snižuje riziko ztráty či výrazných výkyvů cen. Právě tyto dva jevy jsou důvody, proč se řada lidí rozhodne nevstupovat na kapitálové trhy a má své úspory na finančních produktech, které výkyvy cen netrpí, na druhou stranu však peníze reálně nezhodnocují. Zajímejme se o investiční strategie, které Vám pomohou předcházet tomu, že hodnota Vašich volných prostředků bude v čase výrazně kolísat. Zároveň se zajímejme o to, jak s blížícím se odchodem do důchodu můžete své volné finanční prostředky ve větší míře ukládat na produkty, které jsou proti kolísání chráněny.
Šetříme málo?
Pokud budeme ignorovat základní úměry spoření na důchod, počítejte s tím, že částka do 1 000 Kč Vám nebude stačit. V důchodu nás čeká výrazný pokles příjmů a na druhou stranu růst výdajů spojených se zdravotní péčí, úpravou nemovitosti (bezbariérové úpravy apod.) či platby za asistenční služby. Pokud budeme v penzi žít desítky let, úspory ve výši cca 400 000 Kč – 600 000 Kč nemusí pro důstojné stáří stačit.

Zajímejme se jak vhodně spořit na důchod, … kde, kolik, na jak dlouho dávat peníze: informace ZDE 🙂

Zdroj:článek


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *